Przebieg wojny trojańskiej

Pobierz

Wyprawie towarzyszyły różnorodne przeciwności losu i gniew bogów, którzy spowalniali wyprawę i zsyłali niesprzyjające wiatry czy zarazę.1.. Iliada-Poemat epicki przypisywany Homerowi .. Menelaos wezwał na pomoc swojego brata Agamemnona, króla Argos i Myken oraz wszystkie księstwa achajskie.. Podania o wojnie trojańskiej kształtował grecki epos (Homer, poeci cykliczni), potem liryka chóralna i tragedia grecka.. Wesele Tetydy i Peleusa.. 3.Streść historię rodu labdakidów.. Wybrał Afrodytę, która obiecała mu w nagrodę Helenę.pozdro 1 Fa Wojna trojańska - według Homera i antycznych historyków trwające 10 lat oblężenie Troi przez greckich Achajów.. Ale po kolei.U brzegów Azji wodzowie wysłali do Troji Odyseusza i Meneloosa żądając wydania Heleny.. Król Sparty o pomoc w odbiciu małżonki poprosił swojego brata Agamemnona, który wyruszył na podbój Troi wraz z innymi wojownikami achajskimi.. a) bez Achillesa Grecy nie wygrają.. Najstarszy znany z imienia europejski poeta, który zapewne przejął dziedzictwo długiej i bogatej tradycji ustnej poezji heroicznej.. Wiele było przepowiedni i warunków do wypełnienia, wszystko zaczęło się od wesela po ślubie Tetydy z Peleusem, a nim grecy ruszyli na wojnę, ich syn Apollo zdążył dorosnąć i ruszył wraz z Agamemnonem.. b) Parys jako sędzia w sporze między trzema boginiami: Ateną, Afrodytą i Herą.Wojna trojańska trwała dziesięć lat..

Przebieg wojny trojańskiej.

Refleksja na temat Wojny .. Wyprawie towarzyszyły różnorodne przeciwności losu i gniew bogów, którzy spowalniali wyprawę i zsyłali niesprzyjające wiatry czy zarazę.Przebieg Wojny Trojańskiej Wojna Trojańska - plan wydarzeń.. Miłość Zeusa i Posejdona do Tetydy 2.. Wielu mężczyzn starało się o jej względy, jednak ona odrzucała te starania.Motyw wojny - Motyw wojny w literaturze.. Treść.. Filmy.. Odys u wyroczni delfickiej - informacje.. Pojawienie się na weselu bogini niezgody Eris.. Wszyscy są już wyczerpani walkami, jednak nie podejmują rozmów ugodowych.Ostatni rok wojny trojańskiej szczegółowo opisał Homer w Illiadzie Impas przerwał dopiero olbrzymi Hektor, który dotychczas unikał walki z Achillesem.. Po stronie greckiej w wojnie przeciwko Troi wzięło udział wielu dzielnych wojowników: Agamemnon, Odyseusz, Achilles, Nestor, Diomedes.. Przekazanie złotego jabłka Afrodycie przez Parysa.. Menelaos odwołał się do pomocy swego brata Agamemnona, króla Argos i Myken oraz wszystkich książąt achajskich.. Uważa się go za ojca poezji epickiej.. Miejscem walk była równina nad Skamandrem.. 21 września 2020 0 Przez admin.. w skrócie prosze;) To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać .. Rozbicie obozu pod murami Troi.. Ślub boginki morskiej Tetydy z księciem tesalskim Peleusem..

Początek wojny trojańskiej.

Mityczną przyczyną wojny trojańskiej było porwanie pięknej Heleny, żony króla Sparty, przez księcia trojańskiego, Parysa.. Podjęto decyzję o wojnie.. Wyprawie towarzyszyły różnorodne przeciwności losu i gniew bogów, którzy spowalniali wyprawę i zsyłali niesprzyjające wiatry czy zarazę.Przebieg wojny trojańskiej W Grecji zawrzało - zamorski barbarzyńca nie uszanował świętego prawa gościnności!. a) powszechna mobilizacja.. Zebrawszy wojsko całej Hellady, najlepszych wojowników i największe okręty, wyruszył na wyprawę.Wojna trojańska (mitologia grecka), wojna stoczona pod murami Troi, oblężonej przez Achajów.. Wg nich przyczyną wojny trojańskiej była skarga Gai - Matki Ziemi z powodu nadmiernej liczby ludzi.Historia wojny trojańskiej jest bardzo rozbudowana, nim do wojny doszło musiało się wiele wydarzyć.. 1 ocena Najlepsza odp: 100% .Historia wojny trojańskiej i jej przebieg("Iliada") Podczas wesela Tetydy i Pleusa bogini Eris rzuciła między siedzące boginie złote jabłko z napisem "dla najpiękniejszej".. Penelopa, wierna mężowi, czekała na niego przez tak długi czas.. Przynosi jabłko, które staje się przyczyną konfliktu między boginiami, o to, która z nich jest najpiękniejsza.. Część wieloletnich .Przyczyna wybuchu wojny trojańskiej było porwanie przez Parysa syna Priama i Hekabe pięknej Heleny, żony Menelaosa króla Sparty za co wypowiedziana została wojna..

16345.Przyczyny wojny trojańskiej.

Naprzeciw siebie stanęły ogromne wojska Sparty i Troi.1.. 26 czerwca 2021 0 Przez admin .. Powstał spór, a sędzią w tej sprawie został Parys.. Dowództwo nad Grekami objął brat Menelaosa Agamemnon (król Argos i Myken).. Sytuację, za namową Zeusa, rozwiązuje Parys i wybiera Afrodytę.3.. Pojedynki Greków i Trojan.. Przebieg wojny trojańskiej.. 7.Wojna trojańska - według Homera i antycznych historyków dziesięcioletnie oblężenie Troi przez Achajów.. Zastała ona Odyseusza w chwili, gdy jego żona Penelopa urodziła syna Telemacha.. Działania wojenne przebiegały opieszale.. Autor przedstawia przebieg wojny trojańskiej (czas wydarzeń obejmuje pięćdziesiąt dni z ostatniego roku wojny).. Na leżącą w Anatolii i dotąd niezdobytą Troję na 1185 okrętach wyruszyli wojownicy achajscy.. Przekazanie złotego jabłka Afrodycie przez Parysa.. 5.Wojna trojańska - według Homera i antycznych historyków trwające 10 lat oblężenie Troi przez greckich Achajów.. 2.Przedstaw plan tułaczki Odyseusza.. Odbywały się turnieje rycerskie.Wojna trojańska krótkie streszczenie (10 zdań) Na weselu Tetydy i Peleusa pojawia się nieproszony gość, bogini niezgody, Eris.. Powrót Parysa na dwór królewski..

1.Streść w punktach przebieg wojny trojańskiej.

a) jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" przyniesione przez Eris - boginię niezgody.. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty - Menelaosa, przez Parysa, księcia trojańskiego, syna króla Priama.. Podczas wesela Tetydy i Pleusa bogini Eris rzuciła między siedzące boginie złote jabłko z napisem "dla najpiękniejszej".. Po stronie greckiej w wojnie przeciwko Troi wzięło udział wielu dzielnych wojowników: Agamemnon, Odyseusz, Achilles, Nestor, Diomedes.. Powstał spór, a sędzią w tej sprawie został Parys.. Pojawienie się na weselu bogini niezgody Eris.. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty - Menelaosa, przez trojańskiego księcia Parysa, syna króla Priama.. Wybrał Afrodytę, która obiecała mu w nagrodę Helenę.Opisuje przebieg wojny trojańskiej .. 5.Przebieg wojny Po stronie greckiej w wojnie przeciwko Troi wzięło udział wielu dzielnych wojowników: Agamemnon, Odyseusz, Achilles, Nestor, Diomedes.. Obywatel Troi wdarł się z wojskiem na wały, zmuszając zdziwionych Greków do ucieczki na okręty.. od strony Troi - Priam, Hektor i .Przypomnijmy, że "Iliada", datowana na ok. 750 rok p.n.e., i "Odyseja", uznawana za dzieło powstałe ok. 720 roku p.n.e. opowiadają o wojnie trojańskiej z ok. 1200 roku p.n.e. Ile .. "Iliada" historia wojny trojańskiej i jej przebieg.. Wojna ciągnie się od dziesięciu lat i szala zwycięstwa nie przechyliła się na żadną ze stron.. Powrót Odyseusza do domu trwał następne dziesięć lat.. b) wyprawa Odysa na dwór Likomedesa, by zabrać Achillesa na wojnę.. Powrót Parysa na dwór królewski.. Tymczasem do walki włączył się Patrokles.1.Streść w punktach przebieg wojny trojańskiej2.Przedstaw plan tułaczki Odyseusza3.Streść historię rodu labdakidów.. Iliada-Słynny poemat epicki Homera 36.. Όμηρος) ( VIII wiek p.n.e.) - grecki pieśniarz wędrowny ( aojda ), epik, śpiewak i recytator ( rapsod ).. Iliada-Poemat Homera opisujący 50 dni dziesiątego roku wojny trojańskiej .. Ostrzeżenie Temidy o przyszłym synu Tetydy,.. Antyk - opracowanie epoki.. b) Agamemnon obrany wodzem wyprawy.. Drukuj..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt