Podawanie daty i godziny po angielsku

Pobierz

Podawanie pełnych godzin, godzin z minutami, pytania o godzinę, skróty am i pm.. (Która godzina?). Najefektywniej nauczysz się języka angielskiego z e-ANG.pl jeśli się zalogujesz.Sposoby zapisywania daty: W brytyjskiej odmianie języka angielskiego daty zapisujemy w następującej kolejności: dzień/miesiąc/rok 8 grudnia 2018: 8.12.2018 8 December 2018 8 th December 2018 the 8 th of December 2018 the 8 th of December, 2018.. Na końcu dodajemy o'clock, chociaż jeśli chcemy skrócić wypowiedź, nie jest to konieczne.Podobnie jak z formatem daty, odmiennie czyta się daty w angielskim brytyjskim i amerykańskim.. Możemy opisywać je tak jak na tarczy zegarowej (czyli np. godzina 12.45 to za piętnaście pierwsza (quarter to one)) lub tak jak na zegarze cyfrowym (czyli dwunasta czterdzieści pięć (twelve forty five))Aby wyrazić pełną godzinę podajemy cyfrę odpowiadającą danej godzinie i opcjonalnie używamy zwrotu o'clock (co oznacza "on the clock" - na zegarze).. Datę w języku angielskim można zapisać na kilka sposobów: 13th March, 1988.. English learn what time is it!Wszys.ZAPISYWANIE I CZYTANIE DAT PO ANGIELSKUOsobiście zawsze miałam ogromną awersję do tego tematu.. ) Pierwszy - 24-godzinny - bardziej oficjalny.. Zasady w pigułce - poznaj je.Godziny - dokładność do 5 minut (1) Godziny - dokładność do 5 minut (2) Jeśli dziecko ćwiczy z osobą dorosłą, która zna j. angielski i potrafi ocenić, czy dziecko podaje właściwy odczyt, można użyć do zabaw memorek bez angielskich podpisów, które są zamieszczone w dziale Obrazki do wydruku: Zegar i godziny.Drugim sposobem na określenie czasu w języku angielskim jest podawanie jej tak, jak widzimy ją na zegarze cyfrowym, czyli najpierw liczby godzin, a potem minut, jako ciąg liczb..

March 10th, 2017Daty po angielsku: brytyjski angielski.

13 March, 2013 - bardziej potoczne.. Jeśli dobrze znamy liczebniki i opanujemy podstawowe zasady, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z podawaniem godziny, planowaniem wydarzeń w określonym czasie, czy rozumieniem o jakiej porze mówią do nas inni.Podawanie godziny po angielsku - sposób tradycyjny Na wstępie warto zaznaczyć, że istnieją dwa sposoby określania czasu po angielsku.. Po polsku mówimy "wpół do", natomiast po angielsku "half past" czyli dosłownie "pół po".. Poza kilkoma wyjątkami, wszystkie daty zapisuje i wymawia się według tych samych reguł.. Podawanie godzin: Jeżeli duża wskazówka wskazuje cyfry od 1 do 29, wówczas mówimy, że jest "po" godzinie, używając do tego słówka "past" oraz liczby minut.. Zdanie zaczynamy od zaimka it oraz czasownika is.. (z łaciny ante meridiem - przed południem) i "p.m.". Lata.. Angielski amerykański: April 1st 2015 czytamy jako: April (the) first two thousand and fifteen.Jeżeli opisujemy godziny pełne (na przykład: jest godzina pierwsza) to robimy to w następujący sposób: 100 - it's one o'clock (jest pierwsza) 400 - it's four o'clock (jest czwarta) Przy okazji stosowania tej konstrukcji pojawia nam się ciekawe słówko: Clock - zegar (ścienny) Powyższe słówko określa zegar ścienny.Godziny po angielsku: podawanie godziny..

- Jest siódma czterdzieści dziewięć.Zasady określania godzin po angielsku.

(It's ten past ten - jest 10:10)6 Sprawdzian w klasie VI.Data: BrE: 23/05/2010 albo 23 May 2010 albo 23rd May 2010 AmE: 05/23/2010 albo May 23, 2010 Czas: BrE: 19:21 albo 7:21 P.M.. UWAGA!Podawanie daty po angielsku jest dość proste, o ile dobrze opanowaliśmy liczby, dni tygodnia oraz miesiące po angielsku.. Podając rok zazwyczaj dzielimy go na dwie, dwucyfrowe liczby, dla przykładu rok 1973 to nineteen(19) seventy three(73).Żeby rozróżnić godzinę 5 rano i 5 po południu wprowadzono w Anglii dwa zapisy: Am - godzina poranna (tak zapisuje się godziny poranne do 12 .Zasady określania godzin po angielsku.. Skrócona wersja zapisu dat w amerykańskim angielskim również jest stosowana i wygląda ona w następujący sposób: 03/20/2019 lub 03/20/19; 03.20.2019 lub 03.20.19; 03-20-2019 lub 03-20.19W fizyce nie ma popołudni a ni przed południem.. Pierwszym sposobem, o którym warto wspomnieć, jest tzw. tradycyjny.. Ten format zapisywania daty jest stosowany przez większość anglojęzycznych krajów z wykluczeniem Stanów Zjednoczonych.. W brytyjskim angielskim daty zapisujemy w takiej kolejności: dzień + miesiąc + rok.. Mamy do wyboru więcej opcji, niż można zliczyć.. Dla porządku przypomnijmy sobie miesiące po angielsku:Podawanie godziny po angielsku Godziny po angielsku możemy określać na dwa sposoby, podobnie jak robimy to w języku polskim..

Oprócz kilku wyjątków zasady pisania daty po angielsku są takie same.

W zależności od pory dnia możemy również użyć zwrotów "a.m.". W języku angielskim używamy zegara 12-godzinnego, czyli nie mówimy np. "godzina czternasta", ale "druga po południu".Podawanie godziny po angielsku (telling the time) Istnieją dwa podstawowe sposoby podawania czasu.. Pierwszy z nich to sposób tradycyjny.. Gdy liczba dziesiętna minut jest równa zero używamy słowa "oh" co oznacza zero, np. na 3:06 mówimy It's three oh six (Jest trzecia zero sześć)16:15 - (It's) quarter past four p.m.. Podawanie godzin: Jeżeli duża wskazówka wskazuje cyfry od 1 do 29, wówczas mówimy, że jest "po" godzinie, używając do tego słówka "past" oraz liczby minut.. March 13, 2013 - bardziej potoczne.. 2:30 - half past two (pół godziny po drugiej, uwaga w Polsce powiemy w pół do trzeciej) 14:31 - twenty nine to three p.m.. (przy wypowiadaniu dat zawsze używamy przedimka "the", mimo iż nie występuje on w zapisie) Daty po amerykańsku.. )-> oh oznacza zero (czytamy jako "ou") 07:49 - It's seven fourty nine.. Podawanie daty po angielsku jest dość proste, pod warunkiem że znamy liczby, miesiące i dni tygodnia po angielsku.. Na stacji kosmicznej nie mówi się pierwsza po południu tylko - "godzina trzynaście" nie ma tam południa, bo może być dwa razy w ciągu 10 godzin, dlatego klasyczne podawanie godzin po angielsku jest już archaizmem.Umiejętność prawidłowego podawania i odczytywania dat po angielsku nie przysparza problemów, jeśli opanowałeś liczebniki porządkowe i miesiące.Jedyna niespodzianka, jaka tutaj na Ciebie czeka, to różnica pomiędzy brytyjskim a amerykańskim formatem zapisu daty, o czym przeczytasz poniżej..

Podając rok zazwyczaj dzielimy go na dwie dwucyfrowe liczby np.Godziny po angielsku klasa 5.

Nieformalny zapis dat po angielskuPodawanie całej godziny po angielsku Najprostsze jest oczywiście podawanie pełnej godziny.. Polega on na opisywaniu czasu tak, jak robimy to w mowie potocznej i właśnie w niej jest stosowany.. W zależności od zapisu, daty czytamy następująco: 13th March, 1988 / 13 March, 1988 - the thirteenth of March nineteen eighty-eight.Podawanie daty po angielsku.. W AmE czas 24-godzinny jest bardzo rzadko spotykany, zazwyczaj w wojsku w postaci 0500 co czyta się najczęściej jako "zero five hundred", czasami także w takiej postaci występuje w telewizji.W dzisiejszej lekcji nauczymy się odczytywać godzinę, pytać o godzinę i odpowiadać na pytanie o godzinę.. :P Podaję Wam .Podsumowując, choć podawanie godziny po angielsku może wydawać się trudne, tak naprawdę nie jest skomplikowane.. odpowiadamy: It's… - Jest… Jeśli chcemy podać konkretną liczbę minut po czy do danej godziny, również będziemy posługiwali się słowami past/after (po) i to (do).Możemy nadal zapisać daty w taki sposób: March 20th lub March the 20th i będzie to poprawna wersja, ale jest ona używana znacznie rzadziej.. Zapisywanie lat.. (z łaciny post meridiem - po południu) np.:What's the time?Oto jak wygląda podawanie godziny sposobem liczbowym: It's + liczba godzin + liczba minut..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt